• شنبه 21 فروردین 1400

رفوزگی دولت در کنترل گرانی

رفوزگی دولت در کنترل گرانی

تجارت : به نظر می رسد توان ایستادگی مردم هم اندازه ای دارد و دیگر زمان آن فرا رسیده که بپذیریم مردم بیش از این نمی توانند روی پاهایشان بایستند، شاید هم مدتهاست روی زانوهایشان با سختی گذران عمر را به سر می برند. البته دلمان می خواهد اشتباه کرده باشیم و تمامی آنچه از وضعیت اقتصادی کشور می بینیم، کابوسی بیش نباشد، اما واقعیت آنقدر غیر قابل تحمل است که کابوس را با تمام وجود در لحظه لحظه زندگی احساس می کنیم و از آن رنج می بریم.

غصه بزرگ مردم

از آنجا که رهبر انقلاب همواره مشکلات کشور را زیر نظر داشته و برای حل آنها راهکار ارایه داده اند، در مورد تورم و گرانی نیز حساسیت بخصوصی دارند و بارها نسبت به گرانی و ناتوانی مردم در کنترل این بحران تاکید کرده اند. ایشان در روز درختکاری نیز هنگام کاشتن نهال به بررسی چالش اصلی کشور یعنی گرانی پرداختند و با ابراز ناخرسندی از گرانیها و مشکلات معیشتی، افزودند: این وضع در آستانه عید غصه بزرگی ایجاد کرده است. البته اجناس مانند میوهها فراوان است اما قیمتها بسیار بالا است که سود این قیمت بالا هم به جیب باغداران زحمتکش نمیرود بلکه نصیب دلالها و واسطههای سودجو میشود و ضرر آن به مردم می‎رسد. حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه مسئولان باید مشکل معیشتی و گرانی را حل کنند، گفتند: این مشکلات، همه راهحل دارد و بارها در جلسات متعدد این نکات را تذکر داده و راهحلهای مورد نظر کارشناسان را به مسئولان گفتهایم.

افزایش قیمت فقط با هماهنگی

نکته جالب اظهارات و عملکرد حسن روحانی است. در حالی که رییس جمهور متولی مدیریت کشور است و بارها فریاد زده که نفر دوم مملکت است و همه چیز بر عهده ایشان است، اما در مورد گرانی و بار سنگینی که از سومدیریت دولتمردان بر دوش مردم سنگینی می کند، فقط همداردی می کند و حتی یک بار شاهد نبوده ایم که اعضای کابینه به ویژه وزرای اقتصادی دولت را مورد بازخواست قرار دهد. اما در آخرین اقدامات تاثیرگذار ایشان بر اقتصاد کشور، به وزیران صنعت ، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی دستور دادند که حق افزایش قیمت هیچ کالایی را بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی ندارند. روحانی خطاب به علیرضا رزم حسینی و کاظم خاوازی نوشت: " در این روزهای نزدیک به عید نوروز و ماه مبارک رمضان و با توجه به شرایط بسیار سخت معیشت مردم، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی، حق افزایش قیمت هیچ کالایی را بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی ندارند که دستور حسن روحانی از سوی محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور به وزیران صمت و جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

دستورات مناسبتی مسوولان

یکی از تاسف آورترین اتفاقاتی که تاکنون شاهد بوده ایم، دستورات مناسبتی مسولان است. باید صبر کنیم ماه رمضان فرا برسد تا آقایان دستور بدهند قیمت ها کنترل شود و درست عکس دستور اتفاق می افتد. یعنی قیمت خرما نه تنها دو برابر می شود، بلکه کمیاب می شود. مرغ، گوشت، میوه، لبنیات و حتی کالاهای اساسی سر به فلک می کشد و فرصتی برای خودنمایی البته از نوع سومدیریتی دولتمردان است که گناه را بر دوش همدیگر می اندازند. این در حالی است که مردم روزه هستند و در اصل یک نوبت از برنامه غذایی بخشی از مردم حذف شده و می بایست مصرف پایین بیاید و بر اساس قانون عرضه وتقاضا، ارزانی اتفاق بیفتد. یکی دیگر از این مناسبتها، عید نوروز است. در ایام نوروز نیز مردم با بحران مدیریتی رو به رو می شوند. قیمت میوه گران و کمیاب می شود، شیرینی و شکلات نیز افرایش قیمت می یابد که البته از هم اکنون کلید آن زده شده است. پرتقال که تا یک ماه قبل کیلویی ۴ هزار تومان بود، اکنون از مرز ۱۲ هزار تومان عبور کرده و قیمت کیوی، سیب، خیار و دیگر میوه ها نیز ساز خودشان را می زنند و مدیریت وزارت صمت و کشاورزی را به هیچ گرفته اند.

اعترافات خجالت آور !

برای آنکه متهم به سیاه نمایی نشویم و در لیست مخالفان دولت قرار نگیریم، به آماری استناد می کنیم که از سوی مرکز آمار ایران ارایه شده است. گزارشی که مرکز آمار در مورد نرخ تورم نقطهای دی ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل منتشر کرده نشان می دهد ١,٤ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطهای گروه عمده «خوراکیها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ٢.٠ واحد درصدی به ٥٩.٩ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ١.٢ واحد درصدی به ٣٩.٩ درصد رسیده است.این در حالی است که نرخ تورم نقطهای برای خانوارهای شهری ٤٥,٥ درصد میباشد که نسبت به ماه قبل ١,٣ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه عمده « خوراکیها، آشامیدنیها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (تخم مرغ، پنیر پاستوریزه)، گروه « روغنها و چربیها» (روغن نباتی جامد، کره پاستوریزه، روغن مایع) و گروه « میوه و خشکبار » (موز، انار) میباشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه « مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه «تفریح و فرهنگ» (گل طبیعی، لوازم تحریر)،« پوشاک و کفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشتهاند.

جیب خالی حقوق بگیران

از سوی دیگر عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران با اشاره به رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان که در جلسه شورای عالی کار به تایید و تصویب هر سه گروه کارگر، کارفرما و دولت رسید گفت: این عدد تنها هزینه های ماهانه معیشت کارگران را در بر میگیرد و هزینه های مسکن، اجاره بها و درمان در آن دیده نشده و به عبارت بهتر این سبد معیشت تنها بخش خوراکی ها یک خانوار ۳/۳ نفره را در بر می گیرد.برزو روحبخش با ابراز تاسف از اینکه هنگام افزایش دستمزد، هرگز واقعیت ها را در نظر نمی گیرند گفت: اکنون سبد معیشتی را تصویب کرده اند که در آن زندگی حداقلی در نظر گرفته شده که با این احوال باز هم دریافتی کارگران بسیاری ناچیزتر از زندگی حداقلی خواهد بود.وی با اشاره به اینکه اگر یک خانواده کارگری ۳/۳ نفر باشد، همان کارگر پس از بازنشستگی دارای عروس، داماد، نوه و اعضای خانواده عروس و داماد می شوند گفت: اگر در روزهای آخر هفته به خانه یک بازنشسته سر بزنید، حداقل ۱۰ نفر سر سفره یک بازنشسته می نشینند که از پنج شنبه تا آخر جمعه میهمان پدر و مادر هستند و مهمتر اینکه در طول هفته نیز نوه ها در خانه پدربزرگ و مادر بزرگ میهمان هستند، بنابر این تعداد اعضای خانوارهای بازنشسته با اعداد و ارقامی که مسوولان ملاک سبد معیشت و افزایش حقوق قرار می دهند به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

آمارهای غیر قابل قبول

تمامی آمارها بیانگر مردودی دولت در مدیریت است. البته اگر واقع بینانه نگاه کنیم و مواردی که از سوی دولتمردان مطرح می شود را به این گزارش بیفراییم، متوجه می شویم که نه تنها دولت برای کنترل قیمت ها اقدامی انجام نمی دهد، بلکه دست توانمندی در بحران آفرینی و گرانی دارد به نوعی که بارها به صورت مستقیم و غیر مستقیم شاهد اعتراف دولتمردان به افزایش عمدی قیمت ارز بوده ایم که به تبع آن قیمت کالاها و خدمات را افزایش داده است. نکته پایانی اینکه مقام معظم رهبری فرموده اند برای کنترل گرانی راهکار ارایه داده و تاکید دارند که کنترل گرانی راهکار دارد، اما معلوم نیست چرا با وجود راهکار، مردم ناچار به ایستادگی در برابر گرانی و تورم هستند.


روابط عمومی شرکت تعاونی لیتوگرافان

مدیر

مدیر

...

→ خواندن مطلب قبلی

۴ میلیون تن کالای اساسی از گمرکات ترخیص شد

خواندن مطلب بعدی ←

آخرین قیمت انواع کاعذ در بازار آزاد 21 فروردین

ارسال نظر