نامه آقای غلامرضا شجاع نماینده تشکلها به ریاست محترم جهمور

نامه آقای غلامرضا شجاع نماینده تشکلها به ریاست محترم جهمور

به گزارش روابط عمومی شرکت تعاونی لیتوگرافان ، به منظور حمایت از تولید کاغذ داخلی ، غلامرضا شجاع به نمایندگی از تشکلهای صنفی مصرف کننده کاغذ طی نامه ای خطاب به ریاست محترم جهمور ،ضمن حمایت از تولید داخلی آسیب های افزایش شتابزده تعرفه واردات کاغذ را یادآور گردیدند.  متن نامه ارسالی به شرح ذیل است :

 

بسمه تعالی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر حسن روحانی

با سلام و عرض ادب

احتراماً روز بیادماندنی 27 دی را به دولت تدبیر و امید و ملت شریف و صبور ایران اسلامی تبریک عرض نموده و  در خصوص درخواست تولیدکنندگان کاغذ داخلی پیرامون افزایش تعرفه واردات کاغذ ، مواردی که در چندین جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان بیش از 50 تشکل مصرف کننده عمده کاغذ اعم از مطبوعات ،  صنعت چاپ ، ناشران و بسته بندی تشکیل گردید ، به محضرحضرتعالی تقدیم می گردد که همگی نگران افزایش قیمت این نیاز اولیه استراتژیک هستند به استحضار می رساند: افزایش نرخ تعرفه واردات و یا اینکه محروم کردن آن از ارز مبادلاتی ، علاوه برتاثیر  مستقیم بر فرهنگ و آموزش ، علاوه بر کمتر شدن میزان مطالعه و  تیراژ کتاب و روزنامه که هم اکنون نیز وضع ناهنجاری دارد ، سبب افزایش قیمت بر سبد خانوار میلیون ها دانش آموز و دانشجو و بخش وسیعی از صنایع غذایی ، دارویی و بهداشتی در مصارف تبدیلی و پوششی خواهدشد. ضمن اینکه اثرات منفی این تصمیم  متعاقباً افزایش قیمت تولیدات داخلی را در پی خواهد داشت . بدون شک در شرایط کنونی به صرفه و صلاح کشور نمیباشد.

ما مصرف کنندگان اصلی کاغذ ، همانند تولیدکنندگان داخلی ، نگران حل مشکلات تولید کاغذ در داخل کشور هستیم ، ولی بدترین راه حمایت از تولید داخلی را افزایش تعرفه واردات می دانیم ، زیرا در اندک مدتی باعث افزایش قیمت و برهم زدن ثبات 2 سال گذشته بازار کاغذ را در پی خواهد داشت . وزارت محترم صنعت ، معدن و تجارت ، نگران حدود 1000 نفر کارکنان دو کارخانه داخلی می باشد،  بدون اینکه توجه اصلی خود را به وجود بیش

از 15 هزار واحد کارگاه چاپخانه ، صحافی ، ناشران ، لیتوگرافان و تولید روزنامه و مجله در کشور با بیش از یکصدهزارنفر پرسنل معطوف دارد ، اصرار بر افزایش تعرفه می نماید.

  1. نظر مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی طی نامه  شماره 361 مورخ 30/9/94  پس از  جلسات متعدد کارشناسی با ذینفعان و ذی ربطان که حاوی نظرات  کارشناسانه و بی طرفانه می باشد ،  با افزایش تعرفه مخالفت فرموده اند .
  2.  نامه ریاست محترم  کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که مخالف افزایش تعرفه کاغذ است ،  صراحتاً طی نامه شماره 65526/24/د مورخ 1/9/94 به مقام محترم معاون اول ریاست جمهور تقدیم گردیده است.
  3. مخالفت صریح وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر نگرانی شدید از افت تیراژ کتاب و روزنامه و ایجاد بحران در صنعت چاپ و صنایع وابسته در نتیجه افزایش تعرفه،به شماره 265401/1 مورخ 3/8/94 عیناً ایفاد می گردد.
  4. با کمال تعجب ریاست محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که می بایست دغدغه فرهنگ و ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی را داشته و در درجه اول به فکر اصلاح فقر مطالعه ، تیراژ کم کتاب و روزنامه و کتاب های دینی  بوده و راهکار ارائه نمایند ، پیشنهاد عجیب و ضدفرهنگی افزایش تعرفه کاغذ وارداتی را به دولت می دهند!!!.

ما مصرف کنندگان کاغذ ضمن اعلام حمایت از تولید داخلی کاغذ چاپ ، تحریر و روزنامه  ( بشرط افزایش کمی و ارتقاء کیفی) صراحتا ابراز می داریم اولویت خرید و مصرف مان کاغذ داخلی خواهد بود . ( قابل توجه است کلیه کاغذهای مصرفی در اداره جات و کاغذ روزنامه های دولتی با کاغذ خارجی وارداتی به علت عدم کیفیت لازم کاغذ داخلی  چاپ می شوند!!! )

توجه حضرتعالی را به مصوبه شورای محترم اقتصاد ، به شماره 17371/309 مورخ 16/2/1385 جلب می نماید که به منظور حمایت از تولیدکننده داخلی کاغذ ، مبالغی را در قالب یارانه به کارخانجات کاغذ سازی پارس و چوب و کاغذ مازندران اختصاص داده ، اما متاسفانه تاکنون با وجود گذشت 9 سال ، ارتقاء کمیت و کیفیت ملموسی در

تولیدات شرکت های مذکور مشاهده نکرده ایم . چگونه است که کاغذ چاپ و تحریر از هزاران کیلومتر دورتر با احتساب هزینه های حمل و  نقل ، بیمه ، 4 درصد گمرکی و سرمایه گذاری از دیگر کشورهای صاحب تکنولوژی ، هر کیلو حدود 27500 ريال به صورت بسته بندی ( اصطلاحاً بند) در بازار وجود داشته و بفروش میرسد ، ولی تولیدکننده داخلی با کیفیت پایین تر و رطوبت بیش از استاندارد که باعث افزایش وزن می شود،  کاغذ چاپ و

تحریر را آن هم به صورت رول به قیمت هر کیلو 26500 ريال بیشتر به بخش دولتی با لابی گری  بفروش می رساند و قابل توجه می باشد که کل تولید سال همه تولیدکنندگان داخلی کمتر از 25 درصد مصرف سال کشور می

باشد که در سال گذشته فقط حدود 13 درصد از کل کاغذ چاپ و تحریر را تولید کرده اند. به اعتقاد کارشناسان و مدیران تشکلهای صنفی بخش عمده افزایش قیمت تمام شده داخلی متاثر از شرایط

اقلیمی ، سوء مدیریت و افزایش هزینه های بالاسری و ماشین آلات قدیمی در کارخانجات داخل می دانند و دور از انصاف است که انتظار داشت هزینه آن توسط مصرف کنندگان نهایی ( مردم )  پرداخت شود.

در پایان ضمن تشکر از اهتمام آن مقام محترم ، نسبت به مسایل و معضلات حوزه صنعت چاپ ، نشر، مطبوعات و بسته بندی، پیشنهاد می نماید هرگونه افزایش تعرفه صرفا در قالب بسته حمایتی نظارتی و بادر نظر گرفتن تمام مولفه های موثر در بازار تولید و مصرف انجام پذیرد ، در غیر اینصورت ، شاهد نوسانات و ایجادبحران در بازار کاغذ بوده ومطمئناً عکس العمل منفی بخش خصوصی را به عنوان مصرف کنندگان اصلی کاغذ در پی داشته و زیان آن در درجه اول متوجه تولیدکننده داخلی خواهد بود.

از ریاست محترم جمهور و محبوب کشور  تقاضا می نماییم با هرگونه افزایش تعرفه واردات کاغذ و یا محروم کردن از ارز مبادلاتی شدیداً مخالفت فرمایند.                

                                                                         غلامرضا شجاع

                                                           مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران

                                             نماینده تشکلهای صنفی ، چاپ ، نشر ، مطبوعات و بسته بندی ایران

 

 

 

رونوشت : وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر علی جنتی

رونوشت : وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای دکتر علی اصغر فانی

رونوشت : وزیر محترم صنعت ، معدن ، تجارت جناب آقای مهندس محمدرضا نعمت زاده

مدیر

مدیر

...

→ خواندن مطلب قبلی

بودجه اعلام شده برای حمایت از نشر و کتاب مثل پول تو جیبی است

خواندن مطلب بعدی ←

آخرین قیمت انواع کاغذ در بازار آزاد 6 مرداد